Červen 2019 ve Volyňce

Written by admin

29 června, 2019

Červen, měsíc moří i luk a hmyzu

      Nový měsíc ve školce s Katkou začal tématem moře. V anglických dnech pojmenovali různé obyvatelé moře a ve středu vyrobili medúzy z papíru. Protože bylo krásné počasí, hodně času trávili venku, chodili na hřiště, na Andělíček a často a rádi si chodili máchat nohy do řeky. Při každé procházce hráli různé hry k tématu moře, které sami vymýšleli. Zpívali písničku o moři od Jarka Nohavici a přečetli si pohádku o tom, proč je moře slané. Učili se novou českou i anglickou písničku o moři. Děti do ranního kruhu přinesly figurky mořských zvířat a řekly o nich spoustu zajímavostí. Koncem týdne vyrobili papírové kravaty tatínkům ke Dni otců.

V družině se děti s Lenkou pokusily vytvořit mravenčí farmu. Vložily do sebe dvě sklenice a obsypaly ji směsí hlíny a písku až téměř k hrdlu. Směs si samy namíchaly v poměru 1:1. Pak povrch směsi navlhčily. Nakonec se snažily odchytit mravence tak, aby se podařilo přenést do lahve i jejich královnu. Bylo to náročné a někteří mravenci nás i kousli.

Školáci s Eliškou si zvolili jako téma louky a hmyzu. Zopakovali anglickou abecedu pomocí housenky, která obsahuje malé a velké písmeno v článcích těla a obrázek, který na dané písmeno začíná. Motýlí křídla přikládali k půlkám s názvem motýla. Na třísložkových kartách procvičili části těla brouka a k tomu využili i vkládací puzzle berušky, cvrčka, motýla, mouchy. Četli návod, jak vybarvit motýla. Využívali nových magnetických biotopů, na které magnetem přikládali zvířata tam, kam patří, kde žijí. Správnost kontrolovali na přiložených kartách. A chodili na muzejní zahradu „lovit“ hmyz do skleniček   a zkoumat jejich jedinečnost pomocí encyklopedických příruček. Pak si všechny namalovali do svých malých atlasů hmyzu. Takový zlatohlávek zlatý je velmi zajímavý brouček. 🙂

První týden v červnu byl pro školáky trochu jiný. Johanka a Klárka dovolenkovaly, a tak se Eliška se Zdendou a jeho rodiči domluvila, že bude ten týden jezdit k nim do Malenic a budou mít tzv. domácí vzdělávání. Zdenda ukázal Elišce, kde bydlí, jaká má jeho děda na dvorku zvířata, zkoumali květiny na zahradě… Procvičili násobilku i vyjmenovaná slova hravou formou, četli v kličkovém písmu logické řady, co je z čeho vyrobené (grafit, tuha, tužka). Zahráli si Scavenger Hunt, kdy Zdenda dostal list papíru a tužku a chodil od úkolu k úkolu a po splnění všech mu vyšla tajenka. Protože je rybář, zopakovali si ve hře sladkovodní ryby a další živočichy, kteří v rybníku bydlí, a hledali ke každé rybě jejich stín. Seznámili se s léčivými rostlinami, přiřazovali je k dalšímu obrázku, četli si jejich názvy a jejich léčivé účinky. V pracovních činnostech vyšívali kopretinu křížkovým stehem.

V polovině června přijeli tanečníci z Ghany. U muzea tančili a hráli s dětmi pohybové hry. Všichni si tu novou zkušenost moc užili.

Koncem měsíce proběhlo pasování školáků na čtenáře, předškoláků na školáky a malých školkových dětí na předškoláky. Knihovnice Lenka Dušková, která celou akci zorganizovala, povyprávěla, proč je dobré číst a kdy je nejlepší začít. Děti přišel pasovat sám pan rytíř od krále Čtenářů, od kterého každý dostal knihu s věnováním od volyňské knihovny. Událost zakončily děti svými představeními. Školáci si připravili anglickou pohádku o Nenasytné housence a předškoláci zazpívali anglickou písničku o žraločí rodině a českou písničku V moři je místa dost.

Konec školního roku přinesl slzy smutku i štěstí. Školáci dostali své závěrečné slovní hodnocení a dárek za jejich vytrvalou práci. Předškoláci dostali dárek a pamětní list na Dětský klub Volyňka, protože někteří z nich nastupují   v září do 1. třídy základní školy.

Všem přejeme prázdniny plné krásných zážitků a nových přátelství. A v září se těšíme na viděnou.

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...