Duben 2020 ve Volyňce

Written by admin

3 května, 2020

I v dubnu musely být brány školy kvůli nařízení vlády bohužel zavřené, a tak jsme měli všichni možnost vyzkoušet si něco nového. V našem snažení jsme ani tentokrát nepovolili, jen jsme se na místo školních lavic, setkávali ve virtuálním světě. Kromě našich běžných týdenních plánů a výukových balíčků, na nichž pracovali školáci doma s rodiči, jsme se viděli a slyšeli každé pondělí, středu a pátek prostřednictvím telekonference. Práce skrze vzdálený přístup a obrazovku počítače je pro většinu školáků nová, ale všichni si na novinku velice rychle zvykli a pracují ve svých skupinkách jako jeden tým. Děti se navíc vždy těší, že uvidí alespoň takto své kamarády a mohou se společně podělit o to, jak jim to doma jde a čím si krátí čas.

Začátek měsíce patřil Velikonocům. Děti si vyměnily velikonoční přáníčka se svými kamarády na Slovensku. Pamatovali jsme také na dědečky a babičky z Domu klidného stáří Sv. Anny v Sousedovicích a spolu s dětmi z dětské skupiny pro ně také vyrobili několik přáníček.

Tématem měsíce dubna byla kniha a knihám a příběhům s nimi spojenými jsme věnovali i všechny naše týdenní projekty. V úvodním týdnu měsíce jsme si představili a začali pracovat na našem větším projektu – na výrobě vlastní knihy v podobě leporela. Naučili jsme se, jaké části má kniha, co by nemělo v příběhu chybět, jak ho strukturovat a jak popsat hlavního hrdinu, a na závěr také jak popustit uzdu fantazie při ilustraci vlastních slov. Práci na leporelech jsme si všichni moc užili a školákům se projekty velice povedly. Slyšeli jsme příběh duhové opičky, které lidé kácí duhový prales, slona Rádži, který si našel nového kamaráda, nebo také příběh o novém velikonočním zajíčkovi a jeho dobrodružstvích. Projekt leporela následoval projekt obrázkového čtení a vytvoření vlastní pohádky. Školáci si mezi sebe rozdělili různé české pohádky a přetvořili je na obrázkové čtení. Ze všech odevzdaných pohádek vznikne jedna společná kniha, ke které se budeme moci vždy vrátit třeba v hodině čtení. V rámci celosvětového svátku Dne Země jsme poslední týden věnovali knize ohrožených zvířat, červenému seznamu. Každý si vybral jeden ohrožený druh a vytvořil pro něj kartu, z níž bylo možné vyčíst, jak zvíře vypadá, čím se živí, kde žije, proč je ohrožené, kolik nám jich na světě zbývá a třeba i to, jak jim pomoci. Měli jsme tak šanci poslechnout si o orangutanech, nosorožcích, velrybách, čolkovi a dalších zajímavých tvorech ze zvířecí říše.

Květen bude pro nás měsícem ve znamení květin a zahrad. Oslavíme naše maminky a hlavně, plánujeme se zase vrátit zpátky do školy.

 

První aprílový týden jsme začali ve školce on-line spojením. Katka všem dětem přečetla po obědě dvě pohádky. Dětem se čtení moc líbilo a budeme v tom pokračovat. Děti doma vyráběly velikonoční přání do Domova klidného stáří v Sousedovicích. Další on-line spojení s Katkou bylo ve velikonočním duchu, protože děti Katce ukázaly, jaké dekorace doma udělaly a samozřejmě si s ní o tom popovídaly.

Předvelikonoční týden byl velmi krátký, ale i tak jsme si ho užili. Katka nám přečetla pohádku o Zlatovlásce a Smolíčkovi. Na dvorečku nám vše krásně vykvetlo a rozvonělo se. Strom byl obsypaný růžovými květy a včely na jeho květech si bzučením užívaly krásného teplého dne. Dokonce se na stromě zahnízdila hrdlička. Z Domova klidného stáří v Sousedovicích jsme dostali zprávy, že jsme jejich klientům udělali přáníčky velikou radost. Na komín do Volyně přiletěla paní čápová.

Povelikonoční týden přálo hezké a slunečné počasí a tak jsme trávili hodně času venku každý po svém, někdo zahradničil, někdo chodil na procházky, někdo si jen hrál nebo dělal pokusy. Všichni jsme se ale sešli v úterý u Katčiných pohádek. Byl to princ Bajaja a O hloupém Honzovi.  Ve školce nám vyklíčila pecka z avokáda, ještě vyraší lístečky a můžeme přesazovat.

Další týden jsme si povídali o lidském těle, zubech a smyslech. Řekli jsme si co je pro zuby zdravé a co jim škodí a kolikrát denně je dobré si zuby čistit. Vše jsme si procvičili na různých aktivitách k tématu. Dvakrát týdně se s námi opět spojila Katka. V úterý nám zase přečetla pohádky Dlouhý, široká a bystrozraký a Sedmero krkavců. Ve čtvrtek jsme si popovídali o zubech a ústní hygieně.

Poslední dubnový týden jsme mluvili o záchranných složkách. Děti si procvičila na jaká čísla volat, jaké činnosti mají hasiči, policisté a lékaři. V úterý nám přečetla Katka pohádku O Budulínkovi a Jak šlo vejce na vandr. Od příštího týdne zase otvíráme školku a už se na děti moc těšíme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...