Květen 2020 ve Volyňce

Written by admin

27 května, 2020

Měsíc květen jsme se školáky věnovali tématu zahrad a květin a i tentokrát jsme se museli po většinu měsíce scházet primárně ve virtuálním světě. V prvním týdnu jsme si vyzkoušeli navrhnout svoji vlastní zahradu a sestavit 3D model podle anglického diktátu. Každá zahrada byla unikátní a slibovala bohatou úrodu. Ve druhém týdnu jsme se zaměřili na bylinky a zdravé vaření, kdy v kuchyni nesměly chybět rostliny a plody z našich zahrad a luk. Školáci si zvolili vlastní recepty a podle nich pak natočili krátká videa jako příspěvek do naší improvizované verze oblíbeného pořadu MasterChef. Závěrečný týden měsíce jsme měli již možnost všichni strávit zase společně v jedné třídě a podívali jsme se na rostlinky více do detailu. Zopakovali jsme jejich strukturu, druhy a některé se naučili i v angličtině. Květiny jsme také nakonec v rámci výchov vyráběli z různých materiálů a malovali.

Kromě světa rostlin jsme se v květnu také více zaměřili na dopravní výchovu a správné chování na silnici. Povídali jsme si o povinné výbavě jízdního kola, o bezpečném pohybu chodce a cyklisty jako účastníků silničního provozu. Připomněli jsme si, co najdeme v lékárničce a jak se zachovat v případě, že se staneme svědkem nehody. Květnové počasí nám jen nahrávalo do karet, když se díky sluníčku dalo vyrazit do přírody za poznáním právě třeba i na kole.

Čas uplynul jako voda a poslední měsíc tohoto školního roku je před námi. Budeme v něm hovořit o cestování a plánech do budoucna.

 

 

Květen jsme ve školce začali tématem pampeliška. Řekli jsme si části pampelišky v češtině i angličtině. Z pampelišek jsme si upletli věnečky a některé poslali po vodě. Hodně jsme chodili ven, znázorňovali jsme početní příklady přírodninami. Na louce jsme udělali pampeliškový sirup a vymalovali obrázky na žluto pomocí pampelišky. Ochutnali jsme poslepu některé bylinky a pak jsme si s nimi ozdobili chlebík ke svačině. Procvičili jsme si venku na kytičkách anglické barvy a vyrobili jsme kytičky a přáníčka pro maminky k svátku matek.

Druhý květnový týden se nesl v tématu zvířata. Začali jsme domácími zvířaty v češtině i angličtině a zopakovali jsme barvy, při procházce venku jsme viděli ovce, kozy, kachny a slepice. Cestou zpátky do školky jsme potkali čápa z volyňského komína. V úterý jsme si povídali o hospodářských zvířatech a jejich užitku. Ve středu jsme si řekli co je hibernace a ve školce nás navštívila želva Ája. Potom jsme si želvičky vyrobili. Ve čtvrtek jsme si povídali o životních cyklech a mláďatech. Některá se rodí živá, některá z vajíček.

Předposlední květnový týden jsme měli téma počasí. Začali jsme deštěm a počítáním kapiček anglicky. Vyrobili jsme si mráčky s našimi jmény na kapičkách. Pokračovali jsme hudebním ztvárněním ročních období a podle poslechu jsme se snažili rozpoznat, o které období šlo. Pak jsme beze slov zvukově ztvárnili déšť za bouřky. V polovině týdne jsme si povídali o dalších druzích počasí v angličtině. Potom jsme si druhy, o kterých jsme mluvili, namalovali na kameny. Déšť a duhu jsme si vyzkoušeli venku na pokusech. Vyrobili jsme si korouhvičku a srážkoměr.

Květen jsme zakončili otevřením nového tématu léto v České republice. Řekli jsme si něco o českých městech, o státních symbolech, o našich sousedech, obyvatelích a jazycích, kterými se v Česku může mluvit. Vymalovali jsme si českou vlajku. A každý si vytvořil svůj vlastní erb. Také jsme si povídali o historii českých zemí a pověst o praotci Čechovi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...