Listopad 2018 ve Volyňce

Written by admin

26 prosince, 2018

     Na Dušičky jsme se vypravili s panem Černým na volyňský hřbitov. Dozvěděli jsme se o známých-neznámých, tedy o osobnostech, které proslavili město Volyně, ale lidé už na ně zapomněli. Děti se samy rozhodly, na který hrob svůj vlastnoručně vyrobený svícen umístí a komu zapálí svíčku.

Halloween jsme oslavili tentýž den. Porovnali jsme tak zvyky u nás a ve světě. Na Trick Or Treat  koledu jsme nešli, za to jsme si zahráli děsivé hry a malovali hrůzostrašné kresby a báli se při chytání pavouků.

Katce, která byla nemocná, jsme napsali dopis a namalovali obrázek, aby se nám brzo uzdravila.

Pestré pátky jsou u dětí velmi oblíbené. Den začíná francouzštinou. Děti ochutnaly různé druhy jídla se zavázanýma očima a říkaly, jestli jim to chutná, či ne. Svatý Martin na bílém koni nepřijel, ale rádi jsme se o něm dozvěděli zase něco nového. Četli jsme o něm legendu, zpívali písničky a tvořili obrázek bílého koně svou bosou nohou. Ani po víkendu sníh nenapadl, za to přijel kůň bílý i hnědý. Děti se na něm svezly na Ostrovci.

Koncem měsíce jsme přivítali velkou návštěvu, která prověřila, že se k nám vejde téměř 50 dětí. V rámci Slovosletu – Dnů poezie a mluveného slova ve Strakonicích jsme u nás ve škole uspořádali Storytelling s Martinem Hakem. Pozvali jsme LMŠ Remízek a předškoláky z MŠ ve Volyni a společně jsme poslechli příběh Nagendra – malý, ale velmi skutečný příběh o pravidlech, dohodách, které platí, o důvěře, odpovědnosti a partnerském vztahu mezi dospělým a dítětem.

Tématem listopadu byla lesní zvířata a příprava přírody na zimu. Přečetli jsme si povídku Boudo, budku a vytvořili jsme 3D loutky. Radujete se ze zimy, radši byste zimu prospali doma v pelíšku, nebo byste se nejraději odstěhovali do teplých krajin jako někteří ptáci? Třeba husa velká odlétá do severní části Afriky. Zimním spánkem se známý medvěd  hnědý nebo ježek obecný, kteří si raději na podzim vytvoří tukovou vrstvu, velkou až čtvrtinu své váhy, ze které pak těží. Liška obecná, vlk obecný nebo veverka obecná jsou vychytralí. Shromáždí si zásoby do nor a jiných domečků a podobně jako my tam chodí, jen když mají hlad.

Odpolední družina začíná hned po obědě. Snažíme se dodržovat polední klid do 13:30. Děti odpočívají na matracích nebo na sedacím pytli. Čteme si pohádku, vyprávíme společný příběh, ve kterém každý vymyslí kousek a další na něj naváže, nebo si jen prohlížíme knížky. Po poledním klidu odcházíme ven, pokud je to možné. Většinou chodíme na školní dvorek, kde využíváme venkovní kuchyňku hlavně k výrobě dezertů a zmrzliny, nebo na muzejní zahradu.

Tentokrát jsme na zahradě vyráběli velmi chutná krmítka pro ptáčky. Chutnaly i dětem.

Poslední listopadové dny jsme se ladili do zimní nálady – vyrobili jsme dekorativní krmítka a ozdobili adventní věnec.

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...