Prosinec 2019 ve Volyňce

Written by admin

8 ledna, 2020

Prosinec je především měsícem plným očekávání a adventních příprav. Ne jinak tomu bylo i u nás ve škole. V prvním týdnu jsme se vypravili do lesní školky pro vánoční stromeček, který jsme si také vzápětí hned nazdobili a čekali do konce měsíce, co nám pod něj Ježíšek nadělí. Tradice nám velela také prozkoumat okolí a hledat v sadech třešně, abychom si mohli ve třídě nechat rozkvést barborku. Ve stejném týdnu nás navštívili Mikuláš s čertem a andělem a pro rodiče jsme připravili malou vánoční besídku, při níž jsme si zazpívali koledy v českém, anglickém a také francouzském jazyce.
Ve druhém týdnu nás čekala návštěva městské knihovny, kde jsme si popovídali o vánočních tradicích a zvycích. V rámci vánočního překvapení pro rodiče jsme se vánočně naladili, nastrojili, a zapózovali před objektivem fotoaparátů, abychom mohli vyrobit pěkná novoroční Pfka. Ve vyrábění s vánoční tématikou jsme pokračovali dál a připravili vánoční přáníčka a drobné dárečky i pro naše nové kamarády ze Slovenska. Závěr týdne jsme věnovali výrobě dřevěných loutek a trénování zpěvu vánočních koled.
Závěrečný týden měsíce a také poslední školní týden v roce 2019 byl bohatý na zážitky. Jako první nás navštívili paní Igelitová a paní Bezobalová, aby nám předali krásné omalovánky výměnou za naše výtvory v návaznosti na naši zářijovou návštěvu bezobalového obchodu ve Strakonicích. Zakončili jsme kurz bruslení a rozdali si ledové vysvědčení. Vystoupili jsme spolu s dětským klubem Žirafa a Volyňka na muzejní zahradě ve Volyni v rámci živého betlému. V dalším dni jsme potom se stejným vystoupením jeli potěšit seniory do Domu klidného stáří sv. Anny. Pro dědečky a babičky jsme také připravili kreativní půlhodinku a společnými silami vyrobili a nazdobili několik dřevěných vánočních stromečků, které jim pak mohli dělat radost i po našem odjezdu. Za odměnu jsme od seniorů dostali krásné ručně vyráběné dárečky i my.
V posledním dni měsíce jsme se konečně dočkali, a protože byly děti po většinu času hodné, i do Volyňky si našel cestu Ježíšek, který přinesl bohatou nadílku. U rozsvíceného vánočního stromečku jsme si potom spolu s kamarády z dětského klubu vyzkoušeli několik vánočních zvyků, včetně krájení jablíčka, hodu střevícem, pouštění lodiček, lití olova (v našem případě barevného vosku), louskání ořechů, a den jsme završili tradičním štědrovečerním obědem. V Pošumavské tržnici jsme si u svátečně prostřeného stolu po symbolickém přípitku pochutnali na bramborovém salátu s řízkem. Rok 2019 jsme tedy zakončili společně, v poklidném a přátelském duchu a věříme, že podobně budeme pokračovat i v roce 2020. Vkročme do něj tedy všichni zdraví, spokojení a s optimismem.

 

 

První prosincový týden ve školce jsme si zapálili jednu adventní svíčku na našem věnci. Poslali jsme dopis Ježíškovi přes naši nebeskou schránku a předškoláci procvičili svoje matematické dovednosti na montessori pomůckách. Absolvovali jsme další lekci bruslení a při cestě zpět jsme se zastavili v lesní školce, kde jsme pomohli vybrat a uříznout vánoční stromeček do školy. Na Barboru jsme si řekli něco o této tradici a vydali jsme se na muzejní zahradu pro barborky, uvidíme, jestli vykvetou. Na Mikuláše nás navštívila svatá trojice a za básničku nebo písničku jsme dostali od anděla balíčky. Týden jsme zakončili vánočním tvořením s rodiči a besídkou.

Následující týden jsme navštívili knihovnu, kde jsme se dozvěděli něco o adventních zvycích. Pokračovali jsme v bruslení a odpoledne jsme zdobili medaile ze slaného těsta. Pro trenéry jsme upekli jako překvapení perníčky. Uprostřed týdne jsme vyrobili vánoční přání pro rodiče a zašli jsme na poštu je poslat. Také jsme stříhali vločky z papíru a malovali jsme vánoční kapry.

Poslední týden před Vánocemi nás hned ráno navštívila paní Igelitová a Bezobalová. Potom jsme si zkusili upéct linecké cukroví. Úspěšně jsme zakončili kurz bruslení. Dostali jsme vysvědčení a trenérům jsme předali perníčky a vlastnoručně vyrobené medaile. Na dvorečku volyňského muzea jsme společně s DK Žirafa zahráli Živý betlém. Navštívili jsme Dům klidného stáří v Sousedovicích a i tam jsme předvedli Živý betlém a každé dítě pomohlo vyrobit babičce nebo dědečkovi vánoční stromeček. Poslední den byl slavnostní. Rozbalili jsme dárky, které nám Ježíšek nadělil, vyzkoušeli jsme si vánoční zvyky a pak jsme se přesunuli do pošumavské tržnice, kde nás čekal slavnostní společný oběd.

 

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...