prosinec 2020 ve škole ve Strakonicích

Written by admin

3 ledna, 2021

     Poslední měsíc v roce 2020 jsme si pěkně užili. Našim měsíčním tématem byly Vánoce. Všichni jsme se již nemohli dočkat příchodu Vánoc, a proto jsme si vánoční atmosféru vytvořili i u nás ve třídě.

Český jazyk jsme využili také k tomu, abychom napsali různá vánoční přání našim rodičům, prarodičům, spolužákům i neznámým lidem, abychom jim udělali radost. Také jsme si přečetli spousty biblických příběhů a vánoční příběhů, abychom věděli, proč Vánoce slavíme a jaká je historie tohoto křesťanského svátku. V matematice jsme pokračovali v počítání dále, jen ve vánočním tématu.

1.12. nám poslal Ježíšek dopis, který patřil jen do rukou školáků. Ježíšek chtěl pomoci nalézt pergament, který děti poskládaly a dozvěděly se příběh o adventu. A tak jsme krásně navázali na naše téma. Pověděli jsme si, kdy začíná a kdy advent končí, jaké pranostiky a pověry se v průběhu vánočního období kolují a jaké máme vánoční zvyky. Na 4. 12. jsme naplánovali veliké dobrodružství s cílem nalézt Mikuláše, Čerta a Anděla. Vydali jsme se tedy za našimi spolužáky do Volyně a zdolali jsme nelehkou cestu, při které jsme měli plnit různé úkoly, abychom mohli nalézt svatého Mikuláše. Po úspěšném splnění všech úkolů všechny děti dostaly mikulášskou nadílku a za znění vánočních koled jsme se se svatými rozloučili. Tento den jsme si velmi užili.

9.12. jsme se vydali na další dobrodružství, nyní s názvem: „Cesta pro vánoční stromek.“ Vlakem jsme dorazili do Radošovic do lesní školky a děti se rozutekly po stromky zaplněné pláni a hledaly ten nejlepší, který by ozdobil naši třídu. Nakonec jsme se domů vraceli s krásným stromečkem a už se nemohli dočkat, až si ho společně ozdobíme. Další den jsme si vytvořili ozdoby a vánoční stromek byl již připravený na příchod Ježíška.

Celý měsíc jsme tvořili vánoční dekorace, vánoční přání, zpívali jsme koledy a snažili si tu vánoční atmosféru nasát všemi doušky. Také si děti mohly vyzkoušet různé vánoční zvyky, jako například, rozkrajování jablka, tvorbu lodičky ze skořápky, lití vosku, házení botou a mnohé další. Řekli jsme si, jaký význam má každý zvyk a podle všech pověr se ukázalo, že všichni budeme v příštím roce zdraví a mít štěstí. V co pevně doufáme.

Také jsme se přesunuli do dob minulých, kdy si děti tvořily dřevěné hračky a pověděli jsme si, jak se tenkrát žilo a co děti měly a neměly. I my jsme si takové hračky vyrobili a musíme uznat, že se nám opravdu povedly!

Společně s dětmi jsme chtěli splnit přání někomu, kdo si plně nemůže užívat vánoční atmosféru všemi smysly a má nějaký handicap. Vybrali jsme si malého klučinu, který si moc přál postavičky z animovaného filmu. Toto přání jsme mu s dětmi splnili a přidali mu ještě navíc dětmi vytvořené dřevěné hračky, které mu snad také vykouzlily úsměv na tváři.

V posledním týdnu jsme si vánoční atmosféru opravdu užili. Společně jsme se vyfotili, došli nakrmit lesní zvířátka, poslechli jsme si vánoční příběhy, které nám připravila paní knihovnice, vyzkoušeli si kvíz, při kterém jsme se dozvěděli, jaké přírodniny a koření se používají na Vánoce a naposled jsme si užili společné chvíle v roce 2020 školním Ježíškem, který byl opravdu velmi bohatý. Zazpívali jsme Ježíškovi vánoční koledy, poděkovali a rozbalili si všechny dárečky ukryté pod stromkem. Vánoční atmosféru jsme zakončili sledováním klasické pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele a s přáním hezkých Vánoc a šťastného nového roku jsme se rozutekli každý do svých domovů.

Společně s dětmi přejeme všem, ať další rok je lepší, ničím nerušený a ať jsme všichni zdraví.

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Strakonicích

leden 2021 ve škole ve Strakonicích

Měsíc leden byl pro nás ve třídě ve Strakonicích znamením nového začátku. První týden po Vánocích jsme shrnuli, co vše...