Říjen 2019 ve Volyňce

Written by admin

4 listopadu, 2019

     Říjen ve škole byl plný zajímavých výletů a setkání a rychle nám tak utekl. Měsícem nás tentokrát provázelo téma návratu do historie a také téma rodiny. S tématem rodiny byly spojené i naše dva větší projekty – vytvoření vlastního rodokmenu a výroba rodinného fotoalba, které se nám podle všech ohlasů povedlo a udělalo obdarovaným náležitou radost.
V hodinách českého jazyka jsme letos poprvé navštívili volyňskou knihovnu. Kromě čtení a pravopisu pilovali také psaní. Vyzkoušeli jsme si různé techniky, včetně razítek a psaní na psacím stroji. Toho jsme také rovnou využili a vytvořili přáníčko našim dědečkům a babičkám k příležitosti mezinárodního dne seniorů. U vytváření jsme ještě chvíli zůstali, když jsme vyráběli záložky do knížky pro naše slovenské kamarády v rámci česko-slovenského projektu na rozvoj čtenářské gramotnosti. V matematice jsme do početních příkladů zapojili kaštany a s barevnými míčky si zahráli hru Bingo. Ani v angličtině jsme nezaháleli a i tam jsme si zopakovali, jak pojmenovat jednotlivé členy typické anglické rodiny.
Aby ale nezůstalo jen u teorie, naše pozvání do hodin přijalo i několik dědečků a dokonce i jeden pradědeček a maminka, kteří se s námi podělili o své životní zkušenosti a moudra. Jako vzácné hosty jsme mezi sebou také přivítali Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, cestovatele, kteří v rámci projektu Zikmund100 cestují po stopách slavné dvojice Z+H. Všechna setkání byla velmi inspirativní a poučná.
Hodně času jsme ale také strávili mimo budovu školy, čemuž přálo stále pěkné podzimní počasí. Začátkem měsíce jsme se vypravili do bezobalového ochodu Bezinka ve Strakonicích, kde nám paní Igelitová a paní Bezobalová ukázali, že se dá nakupovat a vařit i bez zbytečného odpadu a plýtvání. V dalším týdnu nás čekal výšlap na ke kapličce na Andělíčku, kde jsme se nepřímo zapojili do celorepublikové akce za obnovu českých lesů a vysadili dva stromky. Stromky jsme zároveň všichni někomu nám blízkému věnovali. Ve stejném týdnu jsme rovněž navštívili rybník v Sousedovicích, kde jsme přihlíželi jeho výlovu, a díky jednomu z našich dědečků se také hodně naučili o rybách a rybaření. Posledním říjnovým výletem byla návštěva Šmidingerovi knihovny ve Strakonicích, kde jsme shlédli představení storytellingu a příběh o „čisté a špinavé špíně.“
Říjen jsme zakončili jak jinak než Halloweenským dnem a vzpomínkou na naše blízké, kteří nás opustili. Celý den jsme se učili v maskách, pověděli si o podobných svátcích ve světě a plnili zadané tematické úkoly, za něž bylo možné získat Halloweenské „treats.“

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...