Říjen 2018 ve Volyňce

Written by admin

26 prosince, 2018

     Od října jsme zavedli v ranním kruhu práci s kalendářem a vnímání času kolem nás. Děti zaznamenávají každý den datum, den, počasí a teplotu. Důležitý je i pojem včera, dnes a zítra. V tomto měsíci si rozšiřovali povědomí o ročních obdobích a dalších měsících.

Ráno u nás začíná v 6:30. Děti si pověsí své věci, přezují se a s pitím v ruce vchází do třídy. Jejich první kroky vedou k lavicím, stolům nebo koberečkům, na kterých jsou připravené různé aktivity. Aktivity jsou většinou průřezem všeho. Pocvičují čísla a písmena, počítají příklady, skládají slova z písmen, čtou, rozpoznávají tvary, roční období, velikosti, slabikují… Dítě si samo vybírá, co chce dělat. Vysvětlíme si vybranou aktivitu, jaký je úkol, a dítě pracuje samo v tichosti, dokud nemá hotovo. Potom společně aktivitu znovu projdeme a vybere si další. S časem stráveným nad aktivitami se snižuje náročnost, aby měly děti možnost „odpočinku“ – malování, skládání puzzle nebo vytváření vlastního nápadu.

Nástěnka služeb, kdy „mám na starosti…“ je důležitou součástí dne. Velcí pomáhají malým a snaží se tak o dodržování pořádku v celé třídě každý den.

Školáci se učili se soustředit u samostatné práce, počítali v Hejného trojúhelníku kaštany, žaludy, kamínky, ulity. Venku se učili i šikmé a rovné čáry jako předvoj psaní a učili se písmena s rovnými čarami TELHIF. Koncem měsíce se seznámili se  svou novou prací – týdenním plánem. Přijali ho jako dobrodružnou výpravu: „Dostal jsem úkol a chci ho splnit.“ 

Předškoláci si vybrali obrázky s ročním obdobím a měsíci a nalepili podzim do deníčků. Užívali si podzimních radovánek v češtině i angličtině.

Téma recyklování a třídění odpadu se stalo hitem. V rukavicích jsme pomohli skřítkům roztřídit odpad a pak jsme si o Třídilce a Nepořádníčkovi přečetli pohádku.

Pro Elišku a Katku jsme připravili překvapení, dostaly dort k svátku a narozeninám. Oslava vyšla na den, kdy se volili noví zastupitelé měst. My jsme si uspořádali vlastní volby, kde si děti zvolily, kam se vydají na výlet. Volební lístky nejdříve přečetly, aby věděly, jaké jsou možnosti.

Uspořádali jsme náš první bleší trh. Prodávali děti z Volyňky i další lidé z Volyně a okolí. Akce se vydařila a všem dětem se prodávání a hlavně nakupování moc líbilo.

V pondělí a ve středu se u nás mluví jen anglicky. Děti si ke svačině nastrouhaly apple a carrot a přidali some raisins. O týden později si vyzkoušely své pekařské nadšení. Řídily se receptem na pečení hrníčkových mufinků. Anglicky počítaly odměrky floursugarcocoamilk a oil a pak přidaly a pinch of baking powder. Pak už jen pořádně zamíchaly a sledovaly, co se z toho v troubě vyklube.

Koncem měsíce jsme se zúčastnili přednášky v muzeu o První republice. Paní Jindra Černá nás seznámila se společností oné doby a ukázala nám poklady 100 let staré.

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...