Únor 2020 v Dětské skupině

Written by admin

15 ledna, 2021

     Ve školce začal únor třídenním příměstským táborem. V pondělí byly tématem hvězdy, řekli jsme si něco o hvězdách, a že hvězdou je i Slunce. Při svačině jsme si každý vytvořili svoje vlastní souhvězdí na chlebu z hvězdiček ze sýra a šunky. Každý z nás si namaloval svoje hvězdné tričko. Úterý bylo v duchu vesmírných pokusů. Každý si vyzkoušel vytvořit svoje tornádo ve skleničce, pak jsme si vyzkoušeli, jak prší z mraků. Pokračovali jsme tvorbou různých planet na mléčné hladině. Před obědem jsme si venku vyzkoušeli pokus, který se jmenuje Faraonův had. Po obědě, jsme nechali vychrlit lávu každý ze své sopky a pokusy jsme završili rozšifrováním tajného vzkazu. Ve středu jsme si vyrobili vlastní rakety, se kterými jsme uspořádali závody, která doletí dál. Rakety jsme si z ovoce udělali i ke svačině.

Po jarních prázdninách jsme pokračovali vesmírem. V pondělí jsme v jedné aktivitě procvičili jemnou motoriku, špetkový úchop, spočítali jsme hvězdy a meteority a přiřadili k nim destičky se správným číslem a zjistili jsme na jaké straně je méně či více. V úterý děti podpisem stvrdily souhlas s používáním nových technik. Pod oknem jsme připravili tzv. klidový koutek, kam mohou děti kdykoliv jít a odpočinout si, uklidnit se, ale také být třeba chvíli samy. Podle “ smajlíků” nám dají najevo, jak se cítí a zda se jim podařilo se uklidnit či by rádi pomoc nebo společnost. V celém procesu jim napomáhají relaxační omalovánky, kaleidoskop nebo masážní balónek.  Někdy jsou však děti zaslepeny vztekem a proto jsme se dohodli, že je do klidového koutku můžeme poslat i my dospělí. To se však pouze stane po 3 varováních. Doufám, že tímto procesem se děti naučí lépe ovládat své emoce a verbálně komunikovat o svých trápeních či problémech.  Seznam důsledků a následků si děti vymyslely samy.  My však doufáme, že to do této fáze nikdy eskalovat nebude a jde nám především o proces uvědomění si a ovládání svých emocí. Další novinkou je medvídek Brumla, kterého dostane jedno dítě v pátek domů na víkend za to, že jejich chování bylo vzorem ostatním, nebo když se naučilo něco nového či zlepšilo v čemkoliv a my je za to chceme pochválit a i nadále motivovat. Děti nám pak mohou ukázat fotky, namalují obrázky nebo zkrátka řeknou, co o víkendu s Brumlou dělali. Snažíme se je pozitivně motivovat, ale také učit zodpovědnosti za Brumlu o víkendu. Již po prvním týdnu vidíme pozitivní přínos a doufáme, že to bude pokračovat i nadále. Na svátek svatého Valentýna nás navštívila Katka a my jsme si sami ozdobili valentýnské cupcakes a rodičům vyrobili přáníčka.

V pondělí jsme zase po měsíci navštívili knihovnu, kde jsme si s Lenkou povídali o Masopustu. Eliška nám přichystala krásnou valentýnskou svačinku, pověděla, jak strávila víkend s Brumlou a pak jsme si užili tentokrát taneční čas v sokolovně. V anglických dnech jsme zopakovali vesmírná anglická slovíčka a hodně jsme si jich zapamatovali. Koncem týdne jsme přišli do školky v maskách a užili si maškarní dopoledne.

Poslední únorový týden jsme si užili i poslední cvičení v tělocvičně na opičí dráze a houpání na kruhách. Ve středu jsme si zpestřili ráno vystoupením o vesmíru, které bylo věnováno hlavně rodičům. Vychutnali jsme si poslední vesmírnou svačinu a rozebrali jsme raketu a přestavěli školku do tématu jara. Pověděli jsme si o přestupném roce a těšíme se na nové téma.

Další příspěvky…