Vesmírný leden

Written by admin

18 února, 2017

     V lednu jsme si ve Volyňce povídali o planetách, měsících, souhvězdích, raketách a galaxiích. Provázel nás malý zelený mimozemšťan jménem Paxi, který je maskotem Evropské kosmické agentury. V knihovně jsme si půjčili mnoho zajímavých knížek, mimo jiné i Malého prince. Vesmír byl skvělou příležitostí vyrobit si planety, raketu, lunochod, ufo, astronauta, skafandr, povrch měsíce, souhvězdí a spousty dalších výrobků.
Počítali jsme planety, planetám měsíce, srovnávali jsme, jaká planeta je největší a nejmenší. Zaměřili jsme se na písmena V jako Vesmír, R jako raketa, P jako planety a Z jako Země. Povídali jsme si i o gravitaci, o tom, jak se pracuje kosmonautům ve Vesmíru.

Naučili jsme se i tematické písničky: česky Letim hledat světy a anglicky Solar system.

Měli jsme zajímavou přednášku o Vesmíru, osahali jsme si přinesený i teleskop. Jeli jsme do českobudějovického planetária. Podstatou pořadu v planetáriu bylo seznámení s objekty denního i nočního nebe a základní orientace na noční obloze. Umělá obloha byla prezentována v takové podobě, v jaké je možno ji vidět v den návštěvy planetária ve skutečnosti. Vyjeli jsme i do písecké Sladovny. A když jsme si zrovna nepovídali o Vesmíru, užívali jsme si zimní radovánky na sněhu i na ledu. Z čerstvě napadaného sněhu jsme si vyrobili skvělou zmrzlinu.

Poslední lednový den jsme si předali vyznamenání za uplynulé pololetí.

Další příspěvky…

leden 2021 ve škole ve Volyni

leden 2021 ve škole ve Volyni

S lednem ve Volyňce taky začal nový kalendářní rok – 2021, a také nové téma měsíce. Tentokrát nás provázelo téma „svět...